Nowości w grze FOOTBALL MANAGER 2021

 • by

Studio Sports Interactive ujawniło pierwsze nowości, jakie zobaczymy w grze Football Manager 2021. Warto przypomnieć, że w nowego FM-a możecie zagrać przedpremierowo już za niecałe 2 tygodnie, a w tym celu odwiedźcie sklep poniżej i skorzystajcie z kodu zniżkowego “FMPS”.

Premiera gry odbędzie się 24 listopada, a wersja BETA pojawi się okolicach 9-10 listopada. Sports Interactive zamieściło na swoich profilach społecznościowych minutowy trailer gry, który możecie obejrzeć powyżej.

ZAAWANSOWANE STATYSTYKI MECZU

Zarządzanie meczem nigdy nie było tak szczegółowe!

FM21 wprowadzi do gry znany współczynnik goli oczekiwanych xG, dzięki czemu otrzymamy zaawansowane statystyki, takie jak: historia meczu xG, mapa strzałów xG oraz poprawione heatmapy. Wykres mapy strzałów xG oceni jakość strzałów naszych piłkarzy z konkretnej pozycji w skali od 1 do 12.

SPOTKANIE REKRUTACYJNE

Kolejną nową funkcją jest spotkanie rekrutacyjne z Twoim asystentem lub dyrektorem ds. sportowych, który przedstawi Ci wykaz pozycji, na których drużyna potrzebuje wzmocnień.

Może wynikać to z braku odpowiednich piłkarzy, braku głębi, lub po prostu kiedy zawodnikom kończą się kontrakty, są wypożyczeni lub sprzedani.

MEDIA

Obsługa mediów to kolejna poprawka, z którą zmierzymy się w nowym Football Managerze.

W trakcie konferencji prasowych zobaczymy listę wszystkich obecnych dziennikarzy i ich pytania. Po kliknięciu w nazwisko jednego z nich, poznamy jego opinię na temat naszego managera. Naszym zadaniem od teraz będzie trzymanie dziennikarzy po swojej stronie, jednocześnie nie denerwując fanów, piłkarzy czy naszych szefów.

MOWA CIAŁA

Podczas rozmów pomiędzy naszym managerem a piłkarzem, otrzymamy informację na temat naszej mowy ciała przy wyborze odpowiedzi w kierunku zawodnika, a następnie zobaczymy reakcję drugiej strony.

Poprawka ta ma być pomocna w interpretacji i wyborze odpowiedniego sposobu komunikacji z konkretną osobowością w naszej drużynie.

POPRAWKI DNIA MECZOWEGO

Skład naszej drużyny w trakcie meczu zobaczymy od teraz za sprawą okienka w dolnej części ekranu.

Otrzymamy tam również informacje na temat kondycji piłkarzy, co pomoże nam podjąć decyzję o ewentualnej zmianie. Ponadto, poprawiony został wygląd porad przedmeczowych.

POZOSTAŁE ZMIANY

 • Kondycja piłkarzy będzie przedstawiana w formie czerwonych, żółtych lub zielonych serduszek, zamiast w sposób procentowy.
 • Otrzymamy nową licencję na drużynę Leicester City.
 • Najważniejsze momenty sezonu zostaną przedstawione na ekranie “Chwil do zapamiętania”.
 • Zyskamy możliwość skonsultowania z agentem dostępności jednego z jego piłkarzy.

Październikowe nowości

 • Otrzymamy możliwość ponaglenia piłkarza do podjęcia decyzji dot. kontraktu – przydatne w ostatnim dniu okna
 • Nowe rozmowy indywidualne z piłkarzami
 • Plotki o transferach rozsiewane przez fanów
 • Zyskamy możliwość sprawdzenia, na której pozycji gracz ma nie tylko najwyższą ocenę, ale również liczbę goli i asyst
 • Niektórzy piłkarze nie będą celebrować bramki strzelonej byłej drużynie
 • Możemy ostrzec gracza, że jest o jedną kartkę od zawieszenia

Twarze newgenów w FM21

Pozostałe zmiany

Nowy FM pokaże zachowanie piłkarzy przed rzutami karnymi:

Nowe wymagania od zarządu, jak ten o wydaniu jak największej części budżetu transferowego w oknie:

Animacje dla ról piłkarzy

Podpowiedzi

Zasady ligowe i tryb podglądu

Manager w centrum uwagi

Styl gry

Porady sztabu

Kluby partnerskie

Powiadomienia

Sztab

Bonusy za gole i asysty

Obietnice

Interakcje

Nauka języka

SILNIK MECZOWY

Piłka nożna jest określana mianem “pięknej gry”, choć nieraz chaotycznej i nieprzewidywalnej. Football Manager 2021 symuluje ten kontrolowany chaos lepiej niż kiedykolwiek, dzięki licznym usprawnieniom sztucznej inteligencji we wszystkich obszarach boiska, co ma zapewnić znacznie większą różnorodność przebiegu gry.

Podejmowanie decyzji

Zawodnicy oraz sędziowie będą podejmowali tzw. “strumieniowe decyzje” co oznacza, że każdy piłkarz nieustannie będzie oceniał sytuację wokół siebie i na podstawie swoich atrybutów podejmował decyzje, które – jego zdaniem – będą najlepsze. Cechą charakterystyczną nowego FMa będzie zmiana pierwotnych decyzji zawodników w trakcie trwania akcji, co ma zapewnić bardziej realistyczne doznania meczowe, większą płynność i różnorodność gry.

Połączone jest to z nowymi animacjami współpracującymi z poprawioną sztuczną inteligencją.

Świadomość obronna

Jednym z największych usprawnień FM21 jest podejmowanie przez obrońców decyzji w zakresie krycia przeciwników. Będą oni inaczej reagować na ruchy ofensywne rywali, oddając swoje obowiązki defensywne kolegom, podczas gdy oni sami zajmą się innym napastnikiem – zarówno w trakcie otwartej gry, jak i przy stałych fragmentach.

Cała linia obrony będzie zachowywała się jak jeden organizm, częściej próbując zwalczyć drybling rywala oraz przeciąć długie piłki w powietrzu, aby nie dopuścić do stworzenia przewagi liczebnej przeciwników.

Ruch w ofensywie

Gra ofensywna też została poprawiona, aby zrównoważyć ulepszenia defensywne. Dotyczy to poruszania się ofensywnych pomocników oraz napastników, którzy częściej będą oferowali swoją pomoc kolegom – wychodząc na pozycję lub odciągając obrońcę. Poprawiono grę na skrzydłach, aby wykorzystać pojawiające się przestrzenie na boisku.

FM21 cechuje się częstszymi próbami zagrywania piłek przecinających defensywę rywali, co będzie bonusem dla kreatywnych i technicznych piłkarzy. Poprawiono orientację przestrzenną zawodników w sytuacjach “jeden na jeden” oraz podejmowanie decyzji w oparciu o ustawienie i kąt względem bramki. Zobaczymy więcej prób “lobowania” bramkarzy i szerszy repertuar strzałów.

Piłkarze częściej będą decydowali się na oddanie piłkę lepiej ustawionym kolegom, zamiast próbowania strzałów z ostrego kąta. Co więcej, napastnicy zyskają instynkt wymuszający na arbitrze podyktowanie rzutu karnego po kontakcie z obrońcą.

Mniej oczywisty stanie się system VAR, w którym sędziowie częściej będą kierowali się subiektywną opinią, aby zmniejszyć przewidywalność ich decyzji, jak to miało miejsce wcześniej. Wystąpią oczywiste różnice pomiędzy poszczególnymi arbitrami, a sami piłkarze rzadziej zaangażują się w akcje, kiedy uznają że znajdują się na pozycji spalonej.

Gra w środku pola

Football Manager często pomijał grę w centralnej części boiska, więc w nowej części położono nacisk na częstsze odbiory piłki w tym obszarze oraz blokowanie potencjalnych dróg rozegrania akcji. Niektórzy pomocnicy podejmą większe ryzyko w rozegraniu, a większą rolę zyska polecenie “gry środkiem pola”.

Większą uwagę na grę pomocników rywali dostrzegą także obrońcy, instynktownie próbując przerwać ich rozegranie.

Inteligencja bramkarza

Bramkarze w nowym FMie często podejmą decyzję o “położeniu się na ziemię”, aby zapobiec niskim strzałom. We własnym polu karnym wykryją, który napastnik stwarza największe zagrożenie i to do niego dostosują swoje ustawienie w bramce.

Częściej zdecydują się na wyjścia do górnych piłek próbując przerwać dośrodkowanie. Wpływ na ich chwyt piłki w rękawice będzie odgrywała pogoda, więc w deszczowy dzień będą bardziej skłonni do piąstkowania, zamiast chwytania futbolówki. Poprawiony zostanie także system oceniania bramkarzy.

footballmanager.com