COVID-19 a Football Manager 2021

  • by

COVID-19 wywrócił świat piłki nożnej do góry nogami, co znajdzie swoje odzwierciedlenie także w grze Football Manager 2021. Twórcy zapowiadają, że efekty pandemii będą w niej widoczne, jednak przy zachowaniu misji serii, jaką jest “ucieczka od realnego świata”, której ulega każdy, kto uruchamia swoją wirtualną rzeczywistość.

Finanse klubowe

Nowa sytuacja opóźniła przede wszystkim premierę samej gry, ale jak wpłynie na poszczególne jej elementy? Zmianę zauważymy już na starcie gry w finansach klubów, które zostały dotknięte skutkami pandemii. Przemodelowano system transferowy, w którym wartość przeciętnych piłkarzy będzie niższa, jednak przy zachowaniu wartości super-gwiazd lub najbardziej utalentowanych zawodników. Większą rolę zacznie odgrywać “kupowanie na pożyczkę”, ale po pewnym czasie sytuacja na rynku transferowym powinna powrócić do normalności.

Kibice na stadionie

Jeśli chodzi o wypełnianie stadionów kibicami, w tym przypadku twórcy zdecydowali się na zastosowanie tzw. “ucieczki od rzeczywistości”. Oznacza to, że fani będą mieli wstęp na trybuny naszego stadionu. Pozwoli to na powrót do normalności w sferze klubowych finansów, gdzie nasz klub zacznie ponownie zarabiać na sprzedaży pamiątek oraz biletów, co w dłuższej perspektywie ma pomóc także rynkowi transferowemu.

Kalendarz

Kalendarz sezonu w poszczególnych ligach zostanie odpowiednio dostosowany, tam gdzie to konieczne. W wielu przypadkach rozpoczęcie sezonu będzie opóźnione, a ligi które zostały zakończone przed premierą gry zostaną wznowione od nowego sezonu. W kilku przypadkach, jak np. w lidze MLS – gra pozwoli na “podróż do przeszłości” i start sezonu we wcześniejszym terminie. Zmieniono daty rozpoczęcia rozgrywki oraz skrócono okres przygotowawczy do 5-6 tygodni. Okna transferowe w roku 2020 zostały dostosowane do tych rzeczywistych i wrócą do normalności od kolejnego roku.

Mecze

Reguły dotyczące zmian w trakcie meczu będą odzwierciedlały rzeczywistą sytuację zależnie od tego, czy w danej lidze są trzy a może pięć zmian (z powrotem do normalności w dalszej części gry). Twitterowa ankieta zdecydowała, że w grze zobaczymy uścisk dłoni zamiast innych, “covidowych” pozdrowień.

Co najważniejsze, sam koronawirus nie wystąpi w grze w roli choroby czy kontuzji.

footballmanager.com